Nity na zamówienie

Wśród galanterii metalowej prawdopodobnie właśnie nity mają oprócz śrub o różnych kształtach i rozmiarach najszerszy zakres zastosowań. Jednym z najbardziej znanych przykładów zastosowania tych elementów konstrukcyjnych jest Wieża Eiffla w Paryżu, gdzie nity pełnią funkcje nie tylko konstrukcyjną ale również estetyczną. Do budowy wieży zużyto nawet 2 miliony 500 tysięcy nitów, wszystkie wykonane na zamówienie, łaczące ponad osiemnaście tysięcy części metalowych. Nie wiadomo, ile dokładnie kosztowały ale wieża o wysokości 324m i wadze około 10 tysięcy ton to zapewne wystarczający dowód na to, że nity są doskonałym elementem złącznym.

 

STOSOWANIE NITÓW W konstrukcjach

Nity to deformowalne elementy, które są wykorzystywane przede wszystkim przy łączeniu ze sobą dwóch lub więcej części. Mogą one składać się z takich samych lub różnych materiałów. Takiego łączenia można dokonać poprzez naciśnięcie nitu przez wywiercony otwór i następnie jego dwustronnie lub jednostronnie zdeformowanie. Poszczególne części zostają w ten sposób trwale złączone. Nity w róźnych rozmiarach i kształtach znajdują zastosowanie w przemyśle stoczniowym, budownictwie, przemysłe lotniczym, skórzanym, samochodowym, meblarskim oraz elektrycznym, nitowane są nawet niektóre mosty, sprzęty gospodarstwa domowego, wyroby z kartonu i wielu innych przedmiotów. W firmie Zakrajšek d.o.o. nity wykonujemy na zamówienie według wymagań kupującego bez względu na ich kształt i materiał, cena natomiast zależy od rozmiarów, użytego materiału i kształtu.

 

 

KSZTAłT, materiaŁY i WYMIARY NITÓW

W zasadzie wielkość nitów złącznych zależna jest od konstrukcji, którą będą łączyć. W firmie Zakrajšek d.o.o. produkujemy nity na zamówienie, ich średnica i długość dla każdego typu wynoszą:

 

  • nity pełne: średnica od  Ø 0,6 do Ø 7 mm; długość do 75 mm
  • nity drąžone: średnica od  Ø 4 do Ø 6 mm; długość do 35 mm
  • nity półdrążone: średnica od  Ø 2 do Ø 7 mm; długość do 70 mm

 

U nas zamówić mogą Państwo nity, wykonane z poniższych materiałów:

  • żelazo (Fe)
  • miedź (Cu)
  • mosiądz (CuZn)
  • aluminium (Al)
  • aluminium-magnez (AlMg)
  • srebro (Ag)

 

ZALETY NITOWANIa

Nity wkładano w otwór o nieco większy niż średnica nitu a następnie deformowano go z jednej lub obu stron. W ten sposób oba elementy są złączone, dzięki czemu siła obciążenia roboczego rozkłada się na nitach. Dużą zaletą nitowania jest możliwość łączenia ze sobą elementów zróżnorakich materialach. Struktura nitowanych części jest odporna na temperaturę, przez co nie dochodzi do deformacji  w wyniku ciepła. Ponadto obciążenie siłami tarcia - dzięki złączu – przenoszone jest pomiędzy powierzchnią kontaktową pojedyńczych elementów, tworzące całość łączenia. Najwyżsżą jakość nitowania zapewniają nity wykonane na zamówienie. Służymy fachową pomocą przy wyborze odpowiedniego materiału oraz określeniu pożądanego przez państwa rozmiaru.